Japońskie sztuki walki poza aspektem fizycznym uczą w równym, jeśli nie większym stopniu, odporności psychicznej, determinacji, cierpliwości oraz samokontroli. Głównym przeciwnikiem często nie jest partner stojący na przeciwko nas, ale własne słabości.

Uważamy, iż obcowanie z japońską kulturą otwiera umysł na nowe perspektywy, pokazując jak wiele należy zrozumieć i jak wiele trzeba poświęcić czasu, by spróbować w pełni poznać dane zagadnienie (jak choćby kontekst historyczny, kulturowy czy językowy). Regularny trening wyrabia w ćwiczących nawyk dyscypliny i buduje wytrwałość w dążeniu do celu.

Uznaliśmy, iż poznawanie sztuk walki jest wspaniałym sposobem na poznawanie samych siebie, swoich mocnych i słabych stron, dzięki czemu mamy szanse stać się lepszymi ludźmi.

Kierując się tymi słowami, jak i własnym doświadczeniem zdobytym podczas wielu lat treningów szermierki, w 2020 roku postanowiliśmy w ramach jednego z projektów Fundacji Wszelkich Możliwości (mającego za zadanie promować aktywny styl życia) rozpocząć prowadzenie nauczania tradycyjnej japońskiej sztuki walki szablą – Katana , ogólnie nazywaną kenjutsu (tak, katana w rzeczywistości jest szablą, a nie mieczem 😋 Obecnie przyjęło się jednak, że obie formy nazewnictwa są dopuszczalne i można ich używać zamiennie).

fot. facebook.com/nakagawa.ryu.battojutsu

historia szkoły

Jako początek historii naszej szkoły uznać należy marzec roku 2019. W tamtym czasie odbyło się Taikai w szkole  Nakagawa Ryū Battōjutsu 中川流抜刀術 (pierwszej Europejskiej szkole praktykującej styl mistrza Nakagawa z siedzibą w Czechach)

Krzysztof i Paweł korzystając z zaproszenia i gościnności kolegów z Czech, zjawili się w Pradze z chęcią sprawdzenia swoich umiejętności we wspólnych treningach, jak i spotkania się z mistrzem Nakagawa Kinji. 

W tamtym czasie w głowach naszych bohaterów nawet nie tlił się jeszcze pomysł założenia własnej szkoły…

fot. facebook.com/nakagawa.ryu.battojutsu
fot. facebook.com/nakagawa.ryu.battojutsu

Taikai przebiegło fantastycznie. Liczne treningi keiko, tameshigiri, czy wspólne spędzanie czasu poza dōjō sprzyjało nawiązywaniem kontaktów i wymianą ciekawych poglądów. To właśnie wtedy podczas swobodnych konwersacji, padła propozycja od Mistrza Nakagawa, czy nie zechcielibyśmy utworzyć własna szkołę w Polsce nauczającą stylu Nakagawa ryū battōjutsu.

W tamtym okresie Krzysztof, Paweł i Jarek, opuścili poprzednią szkołę szermierki i po latach treningu szukali nowych dróg rozwoju.
Ich głównym motywatorem była potrzeba zmiany i pragnienie by trenować we własnym gronie, poznawać inne style kenjutsu i skupić się nad samorozwojem w atmosferze wzajemnego szacunku i partnerstwa

Propozycja Mistrza była dokładnie tym impulsem, którego wszyscy potrzebowali i który był motorem napędzającym nadchodzące zmiany.

fot. facebook.com/nakagawa.ryu.battojutsu

Po powrocie do Polski sprawy potoczyły się niespiesznie, lecz małymi krokami zmierzały do wspaniałych rezultatów . Pierwsze treningi rozpoczęły się w niewielkiej salce gimnastycznej na alei Ken, gdzie znajdowało się centrum nurkowe – ówczesne miejsce pracy Krzysztofa. Tamtejsza infrastruktura pozwalała przeprowadzać zarówno treningi keiko jak i tameshigiri wraz z przygotowaniem mat do treningu (maty przed cięciem należy trzymać w wodzie przez co najmniej 24 godziny). Z czasem zaczęły pojawiać się nowe osoby, lecz byli to głównie znajomi z wcześniejszych lat, którzy tak samo jak Krzysztof, Jarek i Paweł, chcieli po prostu wspólnie poćwiczyć szermierkę japońską.

Pierwszym poważnym krokiem, było wymyślenie nazwy naszej szkoły. Panowie szukali najciekawszych propozycji, które zarówno będą reprezentować ich podejście do kenjutsu, jak i ducha stylu Nakagawa ryū battōjutsu. 

Wtedy właśnie powstała nazwa „KEN SEI KAN”

 

  • Nazwa Kenseikan składa się z:

  • 剣 – miecz (KEN )
  • 誠 – szczery, prawdziwy (SEI)
  • 館 – budynek (KAN)

  •  

  • Pomysł polegał na znalezieniu słowa, które można przeczytać tak samo jak 剣聖 – mistrz miecza (Kensei). 聖 zmieniono na 誠, co oznacza szczerość i prawdziwość. W ten sposób 剣誠, czyli prawdziwy miecz, otrzymuje takie samo czytanie – Kensei, zaś bez szczerości (jednej z cnót samurajskich) nie można stać się mistrzem miecza. Poprzez dążenie do prawdziwości/szczerości, dążymy do stania się kensei.

Przez pewien czas Kenseikan funkcjonowało jako niewielka zamknięta szkoła złożona z bliskich przyjaciół, którzy mieli za cel wspólnie trenować kenjutsu w fajnej atmosferze. To miało się wkrótce zmienić.

Pierwszym krokiem w kierunku rozpoznawalności szkoły była organizacja wizyty mistrza Nakagawa Kinji w listopadzie 2019. Wizyta ta pokazała nam, że dzięki wspólnemu wysiłkowi oraz pasji nawet niewielka szkoła jest w stanie zorganizować Tai Kai (treningi z mistrzem).

zdjęcie grupowe z pierwszego w naszej historii „Seminarium z Mistrzem Kinji Nakagawa 2019”. Nie wszystkie osoby na zdjęciu są członkami Kensekan. Seminarium od początku było wydarzeniem, na które zapraszaliśmy praktyków z innych szkół kenjutsu. Zdrowe relacje oparte na wzajemnej sympati i pasji, to najlepsze relacje.

Zbliżał się rok 2020, który był rokiem dla nas rokiem przełomowym. Jednym z osób, które zaczęły pojawiły się w tym czasie w Kenseikan, był Bartek. Jego pojawienie się było impulsem do dalszego rozwoju Kenseikan 

Dzięki zainteresowaniom graficznym i pomysłowości Bartka, szkoła zaczęła tworzyć swoją identyfikacje wizualną. Zaprojektowane zostało logo szkoły, naszywki, utworzono social media, jak i kanał na YouTube (od tego momentu zaczęliśmy nagrywać wszystkie treningi tameshigiri). 

Bartek projektuje, tworzy i odpowiada za całą sferę wizualna szkoły (stronę, którą właśnie czytacie również). Jeżeli prowadzicie jakąkolwiek korespondencje poprzez nasz Facebook i inne social media, to jest to niemal pewnie, że rozmawiacie z Bartkiem 😋

Dzięki gigantycznej pracy całej naszej załogi, Kenseikan zaczęło wyglądać jak szkoła z prawdziwego zdarzenia!

Nasze materiały marketingowe. Zawsze jeżdżą z nami na pokazy 🙂

fot. adamnurkiewicz.com

W Kenseikan od początku trenowali ludzie o unikatowych umiejętnościach. Jedną z takich osób jest Rafał. Stolarstwo dla Rafała to nie tylko jego zawód, ale również pasja. O ile wspólnymi siłami zaprojektowaliśmy kanban (drewniana tablica z nazwą naszego dōjō)
o tyle zmaterializowanie go w drewnie, to praca w całości wykonana rękami Rafała.

Swoją drogą jeśli szukacie porządnego stolarza to zapraszamy do do kontaktu z Rafałem 😉. Kontakt znajdziecie tutaj  👉  Wood Craft)

Od lewej: Krzysiek, Paweł, Jarek, Rafał, Bartek, Robert. W takim gronie początkowo trenowaliśmy. Było nas 6 a teraz…. dowiecie się na dole strony 😁

Rok 2020 uznajemy jako oficjalne narodziny naszej szkoły. Wraz z rozpoczęciem się roku uznaliśmy, że jesteśmy gotowi otworzyć się na świat zewnętrzny niczym Japonia w okresie Meiji ! Mieliśmy wypracowaną metodykę nauczania, całe zaplecze kadrowe i marketingowe, masę pomysłów i chęci. Czuliśmy, że nadszedł czas na kolejny krok i że nic nas już nie zatrzyma !

Przenieśliśmy swoje główne dōjō do Domu Kultury Stokłosy, pojawiły się pierwsze projekty bezpłatnych zajęć dla okolicznych mieszkańców, pierwsze pokazy i … pierwsi uczniowie ❤

fot. dom-kultury-stokosy.business.site

W 2022 roku dzięki realizacji odważnego projektu Fundacji Wszelkich Możliwości, Kenseikan jako jedna z nielicznych szkół szermierki (jeśli nie jedyna) rozpoczęła prowadzenie zajęć dla osób niewidomych i niedowidzących pod nazwą Zatoichi.

Nazwa grupy Zatoichi nie jest przypadkowa, mianowicie nawiązuje do imienia głównego bohatera ponad dwudziestu filmów nakręconych w Japonii pomiędzy 1962 a 1989 rokiem.

Zatoichi był wędrownym niewidomym masażystą i jednocześnie mistrzem miecza o nadludzko wyostrzonych zmysłach. Podczas swoich podróży walczył z niesprawiedliwościami i uciskiem ówczesnej ery Edo.
 
Adepci grupy Zatoichi pod czujnym okiem instruktora oraz jego asystentów (członków szkoły uprzejmych poświęcać swój czas wolny dla wsparcia kolegów i koleżanek z grupy Zatoichi) uczą się poszczególnych elementów stylu Nakagawa Ryu Battojutsu. Metodyka nauczania jest całkowicie dostosowana do uczniów. Niewidomi i niedowidzący uczniowie mają możliwość nie tylko poznania wcześniej niedostępnego im świata szermierki, ale również pracy nad własnym charakterem, pewnością siebie oraz budowaniem unikalnych umiejętności.
 
Grupa Zatoichi jest obecnie integralną częścią szkoły. W niedalekiej przyszłości mamy w planach otworzyć grupę szermierki dla osób niesłyszących pod nazwą Chooshi (Motyl – symbol osób niesłyszących)

droga samuraja

Nasza szkoła miecza powstała, by nauczać szermierki samurajskiej. Jest to dla nas cel nadrzędny, ale nie jedyny. Poza samymi umiejętnościami bojowymi, uwagę zwracamy również reihō i sahō – maniery lub etykietę. O ile staramy się zachować fajną, przyjazną atmosferę, o tyle ważne jest dla nas by traktować trening z szacunkiem z zachowaniem ceremoniału i należnej sztuce szermierczej powagi. 

Uważamy, iż praktykowanie kenjutsu nie jest gonitwą do „bycia lepszym od innych”. Często powtarzamy naszym uczniom, iż jest to droga rozwoju indywidualnego. Nie trenujemy by się popisać i poczuć lepszym od innych, trenujemy by stać się najlepszą wersje samego siebie!

„nie patrz na to, że Twój kolega szybciej zdał egzamin, szybciej zaczął przecinać maty, szybciej opanował technikę. Każdy rozwija się w swoim tempie i prawdę mówiąc jeśli osiągnięcie swoich celów jest dla Ciebie trudniejsze i trwa dłużej niż u innych, to jest to zgodnie z duchem wojownika bardziej wartościowe, niżby przyszło Ci to bez trudu”  ~ Shihan Krzysztof

fot. facebook.com/nakagawa.ryu.battojutsu

Nasze treningi można podzielić na dwie kategorie: keiko i tameshigiri. Keiko są to klasyczne treningi na sali składające się z praktyką wykonywania technik, form kata, układów obrony i ataku, sparringów. Tameshigiri jest to natomiast specjalistyczny trening cięcia ostrą katana zrolowanych mat ze słomy ryżowej lub jej zamienników. Trening ten w swej istocie jest metodą szlifowania warsztatu szermierczego. Daje on wgląd w każdy szczegół wykonania technik nabywanych podczas keiko i jest naszym zdaniem niezbędnym i koniecznym elementem, by w pełni doświadczyć czym jest Nakagawa Ryū Battōjutsu.

Więcej informacji o tameshigiri znajduje się w zakładce „treningi„.

Kenseikan to nie tylko szkoła szermierki japońskiej. Jest to też przestrzeń dla każdego, kto szuka miejsca przyjaznego i tolerancyjnego.

Dla nas najważniejsi są uczniowie! 

Często spotykamy się poza salą treningową, organizujemy ceremonie parzenia herbaty sadō, wspólne wyjścia na jedzenie, piwo, czy wypady na różne zewnętrzne eventy w Warszawie, to dla nas norma. Kenseikan tworzą nasi uczniowie i dla nich staramy się dawać z siebie wszystko 😀

Każdy z naszych uczniów jest dla nas jak najlepszy kolega/koleżanka, każdy również wie, że jesteśmy dla siebie dostępni o każdej porze dnia i nocy (serio, cześć z nas to typowe „nocne marki” 😆). Odzwierciedleniem tego jest chociażby nasz czat wewnątrzszkolny.

Typowe określenie tego co się na nim dzieje to „czat jak zwykle płonie 🔥🔥🔥„.

Wierzymy, że główną różnicą pomiędzy Kenseikan, a innymi szkołami jest chęć budowy nie tylko prężnie działającej szkoły szermierki, ale przed wszystkim społeczności osób połączonych wspólną pasją i celem.

Kenseikan nie świadczy tylko usługi  treningów miecza, ale daje możliwości przynależności do zgranej paczki przyjaciół, gdzie każdy może znaleźć swoje miejsce.

 

Jeśli szukacie pomysłu na spędzanie aktywnie czasu, nowej drogi rozwoju dla siebie, dyscypliny która sprawy, że się zmęczycie, ale nie wykończycie, albo po prostu jesteście otwarci na poznawanie nowych ciekawych ludzi, to Kenseikan jest właśnie tym, czego potrzebujecie 😀

aktywnych samurajów/samurajek
0