Chcemy przeciwdziałać pogarszaniu się stanu psychicznego w naszym społeczeństwie.

Stres, nerwice i wywoływane przez nie choroby cywilizacyjne coraz mocniej nas dotykają. Wyniki badania EZOP I (Epidemiologia zaburzeń psychiatrycznych i dostępność psychiatrycznej opieki zdrowotnej) pokazują, że 23,4% Polaków co najmniej raz w życiu cierpiało na jakieś zaburzenie psychiczne. Wychodząc temu problemowi na przeciw, Kenseikan wraz z Fundacją Wszelkich Możliwości tworzy grupy, które poprzez treningi, skupiają się na poprawie stanu psychicznego uczestników.

„Przegląd dowodów na korzyści płynące z aktywności fizycznej dla osób z określonymi schorzeniami psychicznymi – depresją, schizofrenią i demencją – wskazywały na poprawę nastroju, spowolnienie spadku zdolności poznawczych, opóźnienie początku choroby, zwiększenie siły mięśni, lepszą sprawność fizyczną, kontrolę istniejących NCD i zmniejszenie prawdopodobieństwa rozwoju innych NCD, takich jak cukrzyca i otyłość.”– Publikacja Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pt. „Motion for your mind: physical activity for mental health promotion, protection and care (2019)

Dlaczego ten temat?

Jeden z naszych instruktorów sam od lat zmaga się z jednym z problemów psychicznych – depresją. W procesie leczenia odkrył jak wielką pomocą są jego regularne treningi, jak dużo siły i poczucia spokoju uzyskuje poprzez wspólną praktykę. Rozumie też, jak wielka jest bariera przed dołączeniem do grup aktywności fizycznej. To z jego inicjatywy powstał ten pomysł, a my – Kenseikan – wspólnie zgodziliśmy się wesprzeć tę inicjatywę.

Nasze grupy NIE są prowadzone przez terapeutów – jest to inicjatywa własna osób zaznajomionych z tematem, które oferują możliwość wspólnych treningów w przyjaznej atmosferze, każdej osobie gotowej by do nas dołączyć.

Sakura w Japonii

Psychologiczne aspekty szkolenia

Japońskie sztuki walki poza aspektem fizycznym uczą w równym, jeśli nie większym stopniu, odporności psychicznej, uprzejmości, cierpliwości i wytrwałości, co przenoszone jest na sferę poza treningową. Pozwalają oderwać się od trudów dnia codziennego, budują poczucie własnej wartości. Dają poczucie przynależności do danej grupy i pomagają budować więzi międzyludzkie oraz uczą pracy w grupie. Co ważne z punktu widzenia socjologicznego, grupa tworzona przez prowadzącego zajęcia i uczestników, jest grupą zintegrowaną wobec pozytywnego zjawiska jakim jest rozwój fizyczny, połączony z najwyższej klasy przekonaniami pro społecznościowymi i ideą otwartości, zrozumienia i akceptacji międzyludzkiej.

Dodatkowe aspekty

Japońskie sztuki walki wymagają od swoich adeptów obcowania nie tylko ze sferą bojową ale również artystyczną. Większość mistrzów rozwija zarówno umiejętność walki, jak i kaligrafię lub ceremonię herbacianą. Wspólne treningi otworzą też możliwość zaangażowania się w inne aktywności, związane z kulturą Japonii.

Ceremonia parzenia herbaty